1. خانه
  2. سرطان ریه
سرطان ریه

سرطان ریه

 

سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه های شما دو اندام اسفنجی در قفسه سینه شما هستند که هنگام دم، اکسیژن دریافت می کنند و هنگام بازدم، دی اکسید کربن آزاد می کنند.

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.

افرادی که سیگار می کشند بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند، اگرچه سرطان ریه می تواند در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند نیز رخ دهد. خطر ابتلا به سرطان ریه با مدت زمان و تعداد سیگارهایی که سیگار کشیده اید افزایش می یابد. اگر سیگار را ترک کنید، حتی پس از چندین سال سیگار کشیدن، می توانید به میزان قابل توجهی شانس ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهید.

علائم

 

 

سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه علائم و نشانه‌هایی ایجاد نمی‌کند. علائم و نشانه های سرطان ریه معمولاً زمانی رخ می دهد که بیماری پیشرفته باشد.

علائم و نشانه های سرطان ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

  • سرفه جدیدی که از بین نمی رود
  • سرفه کردن خون، حتی به مقدار کم
  • تنگی نفس
  • درد قفسه سینه
  • گرفتگی صدا
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • درد استخوان
  • سردرد

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های مداوم که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر سیگار می کشید و نتوانستید آن را ترک کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. پزشک شما می تواند استراتژی هایی مانند مشاوره، داروها و محصولات جایگزین نیکوتین را برای ترک سیگار توصیه کند.

انواع سرطان ریه چیست؟

دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC). سومین نوع کمتر شایع سرطان ریه کارسینوئید نام دارد.

سرطان ریه سلول کوچک (SCLC)

دو نوع مختلف سرطان ریه سلول کوچک وجود دارد: کارسینوم سلول کوچک و سرطان مختلط سلول کوچک/سلول بزرگ یا سرطان ترکیبی سلول کوچک ریه. انواع سرطان ریه سلول کوچک به دلیل انواع سلول های موجود در سرطان و نحوه ظاهر سلول ها در زیر میکروسکوپ نام گذاری شده اند. سرطان ریه سلول کوچک تقریباً همیشه با سیگار کشیدن مرتبط است. سرطان ریه سلول کوچک معمولا با شیمی درمانی درمان می شود.

 

سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)

سرطان ریه سلول غیر کوچک شایع تر است. حدود 80 درصد موارد سرطان ریه را تشکیل می دهد. این نوع سرطان معمولاً کندتر از سرطان ریه سلول کوچک رشد می کند و به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. سه نوع مختلف سرطان ریه سلول غیر کوچک وجود دارد:

آدنوکارسینوم: نوعی سرطان ریه سلول غیر کوچک که اغلب در ناحیه بیرونی ریه یافت می شود. در سلول‌های بافت اپیتلیال که حفره‌ها و سطوح بدن را می‌پوشانند و غدد را تشکیل می‌دهند، ایجاد می‌شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی: نوعی سرطان ریه سلول غیرکوچک معمولاً در مرکز ریه در کنار لوله هوا (برونش) یافت می شود.

کارسینوم سلول بزرگ: شکلی از سرطان ریه سلول غیر کوچک که می تواند در هر قسمتی از ریه رخ دهد و نسبت به آدنوکارسینوم یا کارسینوم سلول سنگفرشی تمایل به رشد و گسترش سریعتر دارد.

زیرگروه های بالا رایج ترین هستند، اما وقتی تومور سرطان ریه شما زیر میکروسکوپ بررسی می شود، ممکن است اطلاعات دقیق تری را در مورد نوع فرعی نشان دهد. با پزشک خود کار کنید تا بفهمید دقیقاً کدام نوع سرطان ریه دارید و چه معنایی برای گزینه های درمانی شما دارد.

کارسینوئید

تومورهای پانکوست که به عنوان تومورهای شیار برتر نیز شناخته می شوند، در قسمت بالایی ریه رشد می کنند و با ساختارهای اطراف آن تداخل می کنند. این تومورها نادر و اغلب سرطان ریه سلول غیر کوچک هستند. با این حال، آنها می توانند تومورهای ناشی از بیماری های دیگر مانند لنفوم یا سل باشند. تومورهای پانکواست ممکن است با شیمی درمانی، پرتودرمانی و/یا جراحی درمان شوند.

تومورهای کارسینوئید ریه غیرمعمول هستند و نسبت به انواع دیگر سرطان‌های ریه کندتر رشد می‌کنند. آنها از انواع خاصی از سلول ها به نام سلول های عصبی غدد تشکیل شده اند. آنها معمولاً به عنوان کارسینوئیدهای معمولی یا غیر معمول طبقه بندی می شوند. کارسینوئیدها بسیار نادر هستند و به کندی رشد می کنند و معمولاً با جراحی درمان می شوند.

همانطور که هر فرد منحصر به فرد است، هر نوع سرطان ریه نیز متفاوت است. دانستن نوع سرطان ریه که گاهی اوقات “نمایه سرطان ریه شما” نامیده می شود بسیار مهم است زیرا به تعیین گزینه های درمانی سرطان ریه کمک می کند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید