جستجوی
پیشرفته

LDH

4 – تعاریف
آنزیم LDH در بسیاری از بافت های بدن بخصوص قلب، کبد، گلبول های قرمز، خون، کلیه ها، عضلات اسکلتی مغز و ریه ها یافت می شود چون LDH بطور وسیع در سراسر بدن وجود دارد و دارای 5 ایزو آنزیم است. لذا سطوح LDH توتال یک شاخص اختصاصی برای هیچگونه بیماری خاص ارگانی در نظر گرفته نمی شود بدنبال آسیب زمانی یا اختلال سلولی، سلول های حاوی LDH لیز شده و بنابراین LDH وارد جریان خون شده و سطوح آن بیشتر از حد طبیعی می گردد.
همچنین LDH در سایر مایعات بدن قابل تشخیص است بطوری که ازدیاد سطوح LDH توتال در ادرار نشانه بدخیمی اورولوژیکی یا آسیب کلیه است. اهم بیماری هائی که در آنها LDH ارزش تشخیصی پیدا می کند. عبارتند از: انفارکتوس قلبی و ریوی، هپاتیت، سیروز کبدی، دیستروفی عضلانی، تومورهای پیشرفته پانکراس، تومور بیضه، آنمی همولیتیک ناشی از دریچه مصنوعی قلب و لنفوم.
•عنوان آزمایش
LDH acc.to (IFCC)(ID:0-607)
• اصول انجام آزمایش
L-Lactate + NAD+ LDH Pyruvate + NADH + H+
میزان تشکیل NADH نسبت مستقیم با فعالیت کاتالیتیک LDH دارد و با اندازه گیری افزایش جذب نوری در nm 340 تعیین می شود. آنزیم LDH در هر دو جهت عمل می کند و Ph محیط تعیین کننده صحت واکنش است.
5- شرایط نمونه :
• حداقل مقدار نمونه :
حداقل مقدار نمونه 100 میکرولیتر می باشد
• نوع نمونه :
سرم – پلاسما (هپارینه) از ضد انعقادی دیگر استفاده نشود.
• شرایط نمونه برداری :
ناشتایی ضرورتی ندارد.
• شرایط نگهداری و پایداری:
LDH درسرم در دمای 25- 15 درجه سانتی گراد 7 روز و در دمای 8 – 2 درجه سانتی گراد 4 روز و در فریزر 6 هفته پایدار می ماند. در عین حال جداسازی سرم را سر وقت انجام دهید. باقی ماندن پلاکتها در سرم سبب افزایش کاذب آن می شود.

• شرایط رد یا قبول نمونه :
نمونه عاری از همولیز که بخوبی سانتریفوژ شده و پلاکتها جدا شده باشند
6- مواد ، لوازم و تجهیزات
1- دستگاه اتو انالایزر MINDRAY BS 380 و متعلقات مربوط به آن
2- لوله گاما /میکروکاپ
3- سمپلر و سر سمپلر
4- کیت LDHI2
5- پارافیلم
6- نمونه: سرم، پلاسما (هر تست به 3 میکرو لیتر نمونه نیاز دارد.)
7- کنترل Pccc1 & 2
8- کالیبراتور C fas
9- آب مقطر
7-روش انجام آزمایش:
پس از تهیه ورک لیست روزانه، ابتدا نمونه ها را از واحد توزیع سرم تحویل گرفته و در ابتدا شرایط ظاهری نمونه ها را چک نمایید سپس در صورت مناسب بودن شرایط کنترل کیفیت مطابق دستورالعمل کنترل کیفیت آزمایشهای کمی (Quantitative)، نمونه ها جهت انجام آزمایش به دستگاه داده شود .
• کالیبراسیون :
جهت کالیبراسیون از cfas استفاده می گردد. پس از هر بار کالیبراسیون باید مجددا نمونه های کنترلی به دستگاه داده شوند. همچنین پس از هر بار سرویس دستگاه (از جمله تعویض پروب) نیز باید کالیبراسیون انجام گردد.
8- کنترل کیفیت :
به دستورالعمل کنترل کیفیت آزمایشهای کمی (Quantitative) مراجعه شود .
• دستورالعمل سریع کنترل کیفیت
در هر run جهت کنترل کیفی از Pccc 1 (غلظت نرمال) و Pccc 2 (غلظت پاتولوژیک)استفاده می شود. اعداد بدست آمده برای هر کنترل در منحنی Levey-jennings نقطه گذاری می گردند. در صورتیکه که قانونی نقض شده باشد ابتدا به مسئول کنترل کیفیت اطلاع داده شود و طبق نظر ایشان عمل شود . به صورت کلی براساس خطای ایجاد شده با توجه به نوع آن اقدام لازم بعمل می آید. به عنوان مثال اگر قانون مربوط به خطای دقتی باشد (مثل 13S,R4S ) بار دیگر کنترل به دستگاه داده می شود. اگر قانون مربوط به خطای سیستماتیک باشد ( مثل 22S, 41S, 10X) احتمالا خطا مربوط به کالیبر نبودن تست می باشد. لذا تست را کالیبر کنید. دوباره کنترل را بدهید. در صورتیکه مشکل همچنان باقیست، معرف (کنترل، کالیبراتور، کیتها ) و دستگاه را چک کنید.به عنوان مثال: ابتدا کنترل جدیدی تهیه کنید. اگر مشکل رفع نشد کالیبراتور جدیدی تهیه کنید اگر مشکل رفع نشد کیت جدیدی را امتحان کنید. اگر مشکل رفع نشد برنامه های مربوط به عملکرد دستگاه را بررسی کنید. چنانچه به نتیجه نرسیدید با شرکت اکبریه تماس بگیرید و مشکل را مطرح نمائید. چنانچه با عدم همکاری شرکت مذبور روبرو شدید با مسئول فنی موضوع را مطرح کنید.
9- نحوه محاسبه نتایج در روش های کمی :
دستگاه به طور اتوماتیک غلظت LDH را محاسبه می کند.
(U/L × 0.0167 = μKat/L)
10- محدوده مرجع (Reference Interval) :
1. مردان : 135 – 225 U/L
2. زنان : 135 – 214 U/L
3. 2 – 15 yrs: 135 – 225 U/L
4. 135-225 U/L :4-20 days
11- محدوده قابل اندازه گیری Reportable Range :
1-1000 U/L
12- محدوده هشدار یا مقادیر بحرانی :
ندارد.
توضیح: در صورت مشاهده غلظت بالای سرمی بیش از 2 برابر حد طبیعی، سوابق بیمار را کنترل کنید و در صورت وجود علائم وخامت جوابدهی را تسریع کنید.
• • ملاحظات ایمنی:
در هنگام کار با نمونه ها حتما از دستکش و عینک محافظ استفاده شود پس از پایان کار سطوح کاری با محلول ضدعفونی تمیز می شوند.
13- ویژگی های آنالیتیک (خصوصیات و کارآیی آزمایش):
Within-run CV: بر طبق ادعا ی بروشور 1.0 % می باشد.
: Between-run CV بر طبق ادعای بروشور 1.1 % می باشد.
Expected: between run CV<4.3 BIAS<4.3 TE<11.4
14- محدودیت های انجام آزمایش (منابع بالقوه تغییر پذیری) :
آلودگی پلاسما یا سرم با پلاکت منجر به افزایش کاذب LDH می شود. ورزش سنگین می تواند باعث افزایش LDH شود. همولیز منجر به افزایش کاذب LDH می شود.
15- اقدامات بعدی دربرخورد با نتایج غیر طبیعی :
در صورت بیشتر یا کمتر بودن از محدوده تست با تکرار صحه گذاری می شود.
16- عوامل مداخله گر :
• تداخلات دارویی :
داروهایی که باعث افزایش سطح LDH می گردد عبارتند از الکل، دارو های بیهوشی، آسپیرین، کلوفیرات، فلوراید، نارکوتیک ها و پروکائین آمید
داروهایی که باعث کاهش سطح LDH می گردد عبارتند از اسید آسکوربیک
17- چگونگی تفسیر نتایج :
• موارد افزایش:
آسیب رسانی با بیماری منتشر مثل گرمازدگی، بیماری کلاژن، شوک، هیپوتانسیون، انفارکتوس قلبی، بیماری های ریوی (مثل آمبولی، انفارکتوس، پنومونی، نارسایی اختصاصی قلب)، بیماری های کبدی، بیماری های پارانشیم کلیه، تومور های بیضه، لنفوم بدخیمی های Solid و پانکراتیت، آنمی همولیتیک، سو جذب، سو تغذیه، سرطان پیشرفته، هایپر تیروییدیسم، آنمی پرنیشز، ، بیماری کبدی، sepsis
18- سایر موارد :
ندارد
19- مدارک مرتبط
1- منحنی های کنترل کیفی
2- جداول CV و Bias مجاز WWW.WESTGARD.COM))
3- دستور کار با اتوآنالایزر MINDRAY BS 380
4- تفسیر قوانین وستگارد WWW.WESTGARD.COM))
20 – مراجع و ضمائم
1- بروشور کیت (2006-08-V4 En)
2- Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods, 2007: 21 edition.
3- تفسیر تست های تشخیصی Pagana، 2011.

 

 • برچسب ها
 • اشتراک گذاری:

14 دیدگاه

 •  3 سال قبل

  سلام و درود. سپاسگزارم از مطالب مفید وبسایت. من دسترسی به پزشک تا یکماه اینده را ندارم و اینکه در ایران زندگی نمیکنم. و نگرانم بابت پاسخ ازمایش پسرم. کراتین 0/57وLDH275هست.
  چهار مورد ازمایشtoxo igg. Toxoigm. Cmv igg. CMVIGMهم مثبت هستند. HCT39/4.و موارد دیگه ای از محدوده نرمال خارج هستند.
  ممنون میشم لطف کنید و راهنمایی کنید. خیلی نگرانم.

  •  3 سال قبل

   با سلام
   با توجه به مطالبی که فرمودید عکس کلیه صفحات آزمایش را به ادرس ایمیل زیر بفرستید
   porbaba(at)gmail.com

 •  3 سال قبل

  سلام ldh خون بابام2269 هست ولی با اینکه ازش سیتی اسکن اندوسکوپی سونوگرافی گرفتن و سیروز کبدی نشون داده بازم بهمون گفتن برین پیش متخصص خون شاید لنفوم باشه
  چرا؟

 •  4 سال قبل

  با سلام
  آیا از روی LDH بالا میتوان مرحله سرطان یا نوع آن را تشخیص داد.مثلا معلوم میشود که بیماری cml هست یاAll

 •  4 سال قبل

  سلام پس از آزمایش LDh از مایع مفصلی خون آلود که همراه با درد زانو بود و سابقه قبلی هم دارم مقدارش را 3300که نرمال آن 250 است
  لطفاً علتش را بفرمایید

 •  4 سال قبل

  سلام
  ایا زالربان یا ریوروکسابان که برای فیبرلاسیون دهلیزی استفاده میشه باعث افزایش LDHمیشه؟؟!

  •  4 سال قبل

   با سلام
   در مراحل تحقیقی برخی موارد افزایش رویت شده است ولی این موارد بصورت روتین نمی باشد و هنوز در مرحله تحقیق قرار دارد

 •  5 سال قبل

  سلام نوزاد ۳ماهه ای دارم که مدام گردنش رو به سمت عقب خم میکند.به درخواست دکتر آزمایش ldh و cpk انجام شد که ldhبالایی دارد تقریبا دوبرابر بالاست.ولی cpkنرماله.و بقیه آزمایشش نرماله مثل امونیاک.لاکتات.تیروئید نرماله.علت بالا بودنش میتونه به عضلات ربط داشته باشه یا…‌؟

  •  5 سال قبل

   با سلام واحترام
   در نوزاد 8 روزه ای که در 34 هفتگی بدنیا آمده آمونیاک و pyruvate نرمال است , ولی LDH 606 است. آیا بالا بودن LDH نشانه مشکل ژنی نوزاد است؟

 •  5 سال قبل

  سلام
  من سابق براين ابلاستيك أنمي دچار شدم و بعد از سه سال با دارو بدون پيوند خوب شدم
  بعد از دهسال دوباره دچار كم خوني شديد و افت هموگلوبين هستم

  الان 4327 هست
  L.D.H

  •  4 سال قبل

   سلام خانوم بيات ميتونم بپرسم شما با چه دارويى درمان شديد چون همسر من هم يك ساله كه اين بيماريو داره و هيچ فرقى نكرده ممنون ميشم جواب بديد

 •  5 سال قبل

  سلام بالا بودن ال دی اچ در نوزاد 5 ماهه نیاز به چه پیگیری هایی دارد یک پزشک کودکان بعد از دیدن جواب آزمایش پیشنهاد پیگیری از طریق متخصص مغز و اعصاب را داده است

  •  5 سال قبل

   سلام , آنزیم LDH از بافت های مختلفی منجمله بافت استخوانی , کبد و بافت همبند قلب ترشح میشود , اگر جواب آن بالاتر از حد نرمال می باشد جهت آزمایشات و معاینات تکمیلی حتما به توصیه پزشک اطفال رفتار نمایید , هر چند که بهتر است این تست دو هفته بعد از آزمایش اولیه مجددا همین آنالیت اندازه گیری تا از بالا بودن قطعی آن اطمینان حاصل گردد . با تشکر

دیدگاه خود را درج کنید