آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک سپند

رازهای کروموزوم Y

وبلاگ و اخبار

این فقط چیزی است که باعث می شود مردان به مردان تبدیل شوند. بعضی از کارشناسان بر این باورند که کروموزوم جنسی نیز بر سلامتی در راه های پنهانی تأثیر می گذارد و حتی ممکن است توضیح دهد که چرا مردان عمر کوتاهتری دارند.
پیش از روز پدر، بیایید یک لحظه برداریم تا تفاوت ها و شباهت های بین “جین بابا” و “ژن های پدر” را حل کنیم.

شلوار جین بافتی از لباس های اوقات فراغت است که برای داشتن راحت، شاداب و الاستیسیته به کار می رود اما به تازگی به عنوان یک روند مد، مناسب برای بدن های مردانه ای از تمام شکل ها و سنین است.

ژنهای پدر، ذرات بر روی کروموزوم Y خاص جنس است اما به تازگی به عنوان یکی از بهترین دوست مرد، که برای سلامت بدن و مغز مرد مهم است سن نشان داد.

بله، پدران عزیز و دیگران متولد شده با این عنوان معمولا مرد هستند. ما در زمان های هیجان انگیز زندگی می کنیم و شامل بینش های جدید در مورد تمایز کروموزومی تنها بین شما و زنان است

محققان کشف کرده اند که بر خلاف فرضیه های طولانی مدت، کروموزوم Y محدود به تعداد انگشت شماری از وظایف مردانه مانند تعیین قسمت های بدن مرد در یک جنین در حال رشد و یا دوباره پر کردن عرضه اسپرم در یک مرد بالغ است.

شواهد جدید نشان می دهد که کروموزوم Y در مجموعه ای از وظایف ضروری و منافع عمومی در مردان، مانند رشد سرطانی، حفظ شریان ها و جلوگیری از ایجاد پلاک آمیلوئید در مغز شرکت می کند.

درصد قابل توجه از سن مردان، خون و دیگر سلول های بدن کروموزوم Y را کپی و رها سازی می کنند، برخی اوقات به سرعت، گاهی اوقات به آرامی . به نظر می رسد که این اقدام ناخوشایند از بین بردن کروموزوم، مردان را در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، لوسمی و سایر اختلالات قرار می دهد.

لارس فارسبرگ، استادیار ژنتیک پزشکی در دانشگاه اوپسالا در سوئد، گفت: “من کاملا مطمئن هستم که از دست دادن کروموزوم Y با سن، درصد بسیار بالایی از افزایش مرگ و میر در مردان را نسبت به زنان توضیح می دهد. ”

محققان دیگر، تکامل کروموزوم Y را ردیابی می کنند و نسخه هایی که در مردان مدرن یافت می شوند با آن دسته از بستگان نزدیک ما که زندگی و منقرض شده اند مقایسه می شود.

تقارن سیستم ایمنی ممکن است به ویژه مناسب باشد. فرناندو مندز، یک ژنتیک و همکارش کارلوس بوستامانت از دانشگاه استنفورد گزارش داد که یکی از تفاوت های قابل توجه بین کروموزوم های انسان و نئاندرتال Y در یک ژن مرتبط با رد پیوند است.

کاترینا مکوا، مدیر مرکز ژنومیک پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش به تازگی تصریح کرده اند که اگر شما کروموزوم Y را با یک شامپانزه ترکیب کنید، تنها 70 درصد از دو دهانه در کنار هم قرار می گیرند. یک انسان انحصاری را با یک گوریل همسان سازید و 83 درصد از کروموزوم های زوج را به راحتی پیوند می دهد.

دکتر مکوا گفت: “به دنبال 9 مجموعه متمایز از ژن هایی که بر روی کروموزوم Y انسان شناسایی شده اند،” هشت مورد از آنها با گوریل به اشتراک گذاشته شده اند، در حالی که فقط شش خانواده ژنی با شامپانزه مشترک هستند. این بسیار شگفت انگیز است. ”

محققان پیشنهاد می کنند که الگوهای مشاهده شده می تواند منجر به جراحی های جفتگیری شود.

در مقابل، شامپانزه های زن در طی هر چرخه تخمک گذاری، به طور حیرت انگیز و بی رحمانه متهم می شوند. طبق گفته دکتر مکوا گفت که شامپانزه Y به احتمال زیاد با سرعت بالا در حال رشد است تا بتواند از آن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *