آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک سپند

تریکومونیازیس

وبلاگ و اخبار

تریکومونیازیس

یک تک یاخته بیهوازی است که در محیط قلیایی رشد بهتری دارد. عامل 10 تا 25% موارد ولوواژینیت را تشکی می دهد. جزء بیماری های مقاربتی است.

عفونت تریکومونیازیس را به عنوان یکی از علل زایمان زودرس و پارگی زودرس کیسه آمینون (PROM) و عفونت های سرویکس و اندومتر متعاقب اعمال جراحی می دانند. عفونت تریکومونایی در مردان به صورت اورتریت و یا پروستاتیت بروز می نماید. تریکومونا واژینالیس به طور غیرمستقیم نظیر اسپکولوم آلوده نیز انتقال پیدا می کند.

علائم و نشانه ها تریکومونیازیس

این عفونت در 15 تا 50% موارد بدون علامت است. شایع ترین علامت، ترشحات واژینال است. ترشحات زرد مایل به سبز کف آلود و بدبو است. خارش، سوزش ولو، سوزش ادرار، مقاربت دردناک و درد خفیف سوپراپوبیک نیز ممکن است وجود داشته باشد.

در زمان پریود،PH واژن به 2/6 ـ 6 رسیده و معمولاً بیماری تشدید می یابد (تکثیر سریع تر انگل).

در معاینـه، ولـو ملتهب است و التهـاب محـدود بـه لابیای مینور و دیوارۀ واژن می باشد. PH واژن بالای 5/4 است. سرویکس ممکن است نمای توت فرنگی داشته باشد (Strawberry sign) که به دلیل اتساع مویرگ ها و نقاط کوچک خونریزی در آن است و در 1 تا 6% موارد دیده می شود. در تریکومونازیس ترشحات موکوسی ـ چرکی آندوسرویکس وجود ندارد. اگر دیده شود این عفونت ممکن است علتش کلامیدیا یا گنوره باشد.

تشخیص تریکومونیازیس

ساده ترین روش تشخیص بیماری، تهیه نمونه و بررسی زیر میکروسکوپ است. در تریکوموناس اضافه کردن پتاس 10% به ترشحات واژن باعث ایجاد بوی ماهی می شود که این تست،whiff test نام دارد. بنابراین گفته می شود که تریکومونازیس تست whiff مثبت می‌شود.

درمان تریکومونیازیس

(این درمان کلی و صرفا جهت اطلاع خوانندگان عزیز می باشد و تاکید می گردد بهترین درمان را از پزشک متخصص مربوط دریافت نمایید)

درمان انتخابی مترونیدازول است.

Tab. Metronidazol       mg 250 سه بار در روز به مدت 7 روز

یا Tab. Metronidazol    mg500 bid دو بار در روز به مدت 7 روز

یاTab. Metronidazol     g 2 به صورت تک دوزی (single doze)

توجه: همسر بیمار نیز باید به یکی از روش های گفته شده درمان شود.

شایع ترین عارضه مترونیدازول علائم گوارشی (تهوع، استفراغ، طعم فلزی در دهان)، سردرد، تغییر رنگ ادرار است.

در سه ماهه اول حاملگی مترونیدازول توصیه نمی شود. ممکن است اثرات تراتوژنیک داشته باشد. در این صورت می توان از کلوتریمازول استفاده کرد.

Vag.Tab. Clotrimazol ـ mg 100 روزانه به مدت 2ـ1 هفته

درمان موارد مقاوم (به غیر از افراد حامله ها) به شکل زیر است:

Tab. Metronidazol       g 2 ـ یک بار در روز به مدت 5 ـ 3 روز

Tab. Metronidazol       mg 500 + قرص واژینال Metronidazol 500 mgیک قرص به مدت 2 ـ 1 هفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *